Etiketlenen üyelerin listesi

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen dihack


Alt 14 Temmuz 2018, 20:09   #1
Durumu:
Çevrimdışı
ÜYE BİLGİLERİ ZİYARETÇİLERE KAPALIDIR
Arrow Soyuz-1 ve Vladimir Komarov

Soyuz-1 ve Vladimir Komarov

1967 yılında hayatını kaybeden Rus kozmonot Vladimir Komarov'un öyküsü...Rusya'nın uzay programı çerçevesinde Albay Vladimir Komarov'un mürettebatı olduğu Soyuz-1uzaya gönderilecekti, ardından Soyuz-2 de üç mürettebatla gönderilecek ve bu üç kozmonottan ikisi uzay yürüyüşü ile Soyuz-1'e geçerek dünyaya döneceklerdi.23 Nisan 1967'de Soyuz-1 fırlatıldı. Aynı zamanda Soyuz-1, gece fırlatılan ilk insanlı uzay aracı oldu.

Daha önceki uzay projelerinin aksine, Soyuz-1 için uçuş testleri yapılmamıştı. Albay Vladimir Komarov bu ciddi riski biliyordu, ancak siyasi baskılar vardı.

ABD ile yarış sürüyordu...

Komarov'un yedek pilotu Yuri Gagarin'di, görevden bir süre önce Gagarin için 'Ben ölmezsem o ölecek' dediği söylenmektedir.

Test yapılmadığı için ciddi tehlikeler söz konusu olabilirdi, nitekim oldu da. Kalkışın ardından Soyuz 1'in güneş panelleri açılmadı.

Sovyet yetkililer hemen bir kurtarma planı düşündü, Soyuz-2 ile müdahale planı gündeme geldi, ancak bu asla olmayacaktı. Çünkü aynı sorunlar Soyuz-2'de de vardı ve arızaların şiddeti, sayısı çok fazlaydı.Dünya'ya iniş yapması lazımdı.

Kapsülden çıkıp paraşütü açmayı denemeden önce, eşiyle soğukkanlı bir şekilde vedalaştığı söylenen Komarov'un Rus yetkililere de ağır ifadeler sarf ettiği, hatta küfürler ettiği söylenmektedir.

Bu konuşmaların bazılarının ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından İstanbul yakınlarında kayıt edildiği ve bu şekilde açıklandığı, Rusların gizlediği de söylenir.

Rus başbakanı Aleksey Kosigin telsizle cesur kozmonota 'Ülkesinin onunla gurur duyduğunu' iletmiştir.Komarov kapsülden ayrıldı, paraşüt açılmadı.

İkinci paraşütü açmaya çalıştı, ancak o da üzerine dolandı.

Yaklaşık 6 buçuk ton ağırlığındaki Soyuz-1 Dünya'ya çakıldı


  Alıntı

Alt 27 Ağustos 2018, 15:59   #2
Durumu:
Çevrimdışı
dihack
Acemi Er
ÜYE BİLGİLERİ ZİYARETÇİLERE KAPALIDIR
Standart Cevap: Soyuz-1 ve Vladimir Komarov

ne hikaye ama çok etkileyici, gerçekten okunası bir makale teşekkürler...

Bella bunu beğendi.
  Alıntı

« önceki Konuya git | sonraki Konuya git »

Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler : 1 (Üye: 0, Misafir: 1)
 

Seçenekler
Stil

Yukarı Git