Etiketlenen üyelerin listesi


Alt 06 Kasım 2018, 13:42   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Mevlut
Acemi Er
ÜYE BİLGİLERİ ZİYARETÇİLERE KAPALIDIR
www.forumzirve.net
Standart Fener Rum Patrikhanesi Nüfuzunu Arttırıyor: Para, Mülk ve ABD

Fener Rum Patrikhanesi Nüfuzunu Arttırıyor: Para, Mülk ve ABD

Türkiye nasıl etkilenecek? Patrikhane Ortodoks Vatikan'a mı dönüşüyor?

Nisan ayında Kiev, Ukrayna Ortodoks Kilisesi için otosefal (bağımsızlık) talebiyle Fener Rum Patriğine başvurdu. Eylül'de Patrik Bartholomeos, talebe destek konusunda daha önce aldıkları kararı yenileyerek Ukrayna'ya iki temsilci gönderdi. Ekim ayının başında düzenlenen Sen Sinod Meclisi, Ukrayna Otosefal Ortodoks Kilisesi'nin başında bulunan Metropolit Makarios ve Kiev Patrikhanesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Başpiskoposu Filaret üzerinde Moskova Patrikhanesi'nin aforoz kararını kaldırıldı. Şu andan önce Ortodoks dünyasında iki kilise hiç tanınmamıştı.

1686 yılında imzalanan alma hükmüyle (bu belge son Sen Sinod'un toplantısında iptal edildi) Kiev Patrikhanesi'ni yetkisi altına alan Moskova Patrikhanesi, Fener Rum Patrikhanesi'ne sert tepki gösterdi ve ilişkileri kesti. Rus Patriği Kirill'in 31 Ağustos'ta yaptığı İstanbul ziyareti bile Patrik Bartholomeos'un bu konudaki tutumunu değiştiremedi. Şu anda iki kilise arası hava son derece gergindir.

Fener Rum Patrikhanesi'nin büyük politik oyunu oynadığı açık. Nüfusunun yüzde 70'i Ortodoks olan 45 milyonluk Ukrayna'nın bağlanmasıyla Patrikhane nüfuzunu arttıracak. Ukrayna kilise sorununa müdahale sayesinde Patrikhane, Rum azınlığının Kilisesinden Türkiye'deki Ortodoks Vatikan'a dönüşüyor.

Fener Rum Patrikhanesi, mali durumunu da iyileştirecek. Ukrayna medyasına göre Başkan Petro Poroşenko, otosefal talebine destek için 25 milyon dolar Patrik Bartholomeos'a vermiş. Tutarın kısmı, Poroşenko'nun danışmanlarından biri Rostislav Pavlenko'nun Fener Rum Kilisesine teslim ettiği çanta içindeymiş.

Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna'da emlağa sahip olacak tabi. Geçenlerde Ukrayna Parlamentosu, Kiev'deki Aziz Andreas Kilisesi'nin teslim edilmesini oyladı; sonra diğer adımlar da atılacak.

Ancak Bartholomeos'un kararı, Türkiye'yi etkileyebilen olumsuz sonuçlara yol açıyor. Ukrayna ve tüm dünyada Ortodoksların çoğu o kadar radikal değişimlere karşı duruyor. Rusya'ya bağlı Moskova Patrikhanesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ni destekleyen insanların çok sayıda olduğundan komşu ülkemiz, dinler arası iç savaş tehdidinde bulunuyor. Sınırları yanında dengesizleştirme ve kendi Ortodoksların zulmüyle endişelenen Rusya ile ilişkilerimiz zorlanabilir çünkü Bartholomeos Türk vatandaşıdır.

Türkiye'nin içişlerine ABD'nin müdahalesi de mümkün. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Bartholomeos'un kararını açıkça destekledi ve Washington, Fener Rum Kilisesi'nin ABD'den finans ve politik alanında dayalı olduğundan dolayı bu sürecini etkileyebilmiş. Patrikhane bütçesinin büyük kısmı, Amerikalı politik elitlere bağlı olan peder Alexander Karloutsos gibi üst düzey papazlar tarafından yönetilen ABD Başepiskoposluğundan gelen bağışlardan oluşuyor. Bunun için Fener'in kendinin çıkarlarını gözettiği güvenle söylenmez.

Washington'un amacı açık – Türkiye ve Rusya'yı zayıflatmak, iki ülke arası ilişkileri bozmak. Amerika'nın ülkemize yaptığı baskı, Fener Rum Patrikhanesi'nin Ortodoks Dünyasında rolünün artmasıyla da büyüyebilir…


Kaynak: İkinci Bölge Haber - Fener Rum Patrikhanesi Nüfuzunu Arttırıyor: Para, Mülk ve ABD

  Alıntı

Alt 22 Kasım 2018, 09:25   #2
Durumu:
Çevrimdışı
ÜYE BİLGİLERİ ZİYARETÇİLERE KAPALIDIR
Standart Cevap: Fener Rum Patrikhanesi Nüfuzunu Arttırıyor: Para, Mülk ve ABD

Tehlikenin farkında mısınız

  Alıntı

Etiketler

abd, fener rum patrikhanesi, türkiye, ukrayna


« önceki Konuya git | sonraki Konuya git »

Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler : 1 (Üye: 0, Misafir: 1)
 

Seçenekler
Stil

Yukarı Git