ForumZirve.Net, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim ZirveFM DinleZirveFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimReklam Ver
 
Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   ForumZirve.Net - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Sağlık Genel Sağlık Konuları İlaçlar

Novonorm Yan Etkileri

 İlaçlar forumunda yer alan Novonorm Yan Etkileri konusu, Novonorm Yan Etkileri Novonorm Yan Etkileri Repaglinid ağız yoluyla alınan ve kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Bu ilaç pankreasın insülin salgılamasına yol ...


Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 04-Şubat-2012, 09:13   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Giriş Novonorm Yan Etkileri

Novonorm Yan Etkileri

Repaglinid ağız yoluyla alınan ve kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Bu ilaç pankreasın insülin salgılamasına yol açarak kan şekerini düşürür.

Repaglinid aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

hipergliseminin (kan şekeri seviyesinin normalin üstünde olması) diyet, kilo kaybı ve egzersizle kontrol altına alınamadığı tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) olguları.

Repaglinid tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) olgularında diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır.

Gerekli olan bazı durumlarda Repaglinid diğer diyabet ilaçları ile birlikte kullanılabilir.

Repaglinid burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Novonorm (Repaglinid) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Repaglinid'e alerjiniz varsa, tip 1 diyabetiniz varsa veya diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

Hipoglisemiye (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) yol açabilecek kadar kan şekerinizin aşırı düşüşüne izin vermeyiniz. Aşırı stres, öğün atlama, çok fazla egzersiz yapma, alkol kullanımı hipoglisemiye yol açabilir.

Düşük kan şekeri seviyesinin (hipoglisemi) belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl farkına varabileceğinizi bilmelisiniz. Kandaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman bir şeker kaynağı bulundurunuz. Bunlar portakal suyu, şekerli jel, şeker veya süt gibi yiyecek ve içecekler olabilir. Ağır hipoglisemi bilinç kaybına, nöbetlere veya ölüme yol açabilir. Besin alamaz duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi durumunda hastanede acil tedavi gereklidir.

Eğer kan şekeriniz çok fazla yükselirse (hiperglisemi) aşırı susuzluk veya açlık hissedebilirsiniz. Ayrıca idrar yapımı da normalin üzerine çıkabilir. Eğer hipergelisemi (çok yüksek kan şekeri) belirtilerine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Repaglinid diyet, egzersiz ve kilo kontolünü içeren komple bir programın yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontolüne sıkı şekilde uyunuz. Bu faktörlerden herhangi birindeki farklılık kan şekeri seviyesinde değişime yol açabilir.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Repaglinid’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.
Novonorm (Repaglinid) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Repaglinid'e alerjiniz varsa, tip 1 diyabetiniz varsa veya diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz veya karaciğer hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Novonorm (Repaglinid’i) Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Repaglinid'in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Repaglinid’i kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Novonorm (Repaglinid’i) Kullanabilir miyim?

Repaglinid'in, hipoglisemik potansiyeli nedeniyle araç ve makine kullanımı üzerine olumsuz etkileri olabilir. Özellikle, alınmasından sonraki 1 – 3 saat içinde hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) riski daha fazla olduğundan, ağız yoluyla kullanımını takiben birkaç saat araç ve makine kullanımı önerilmemektedir.
Novonorm (Repaglinid’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Repaglinid’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Hastalanma, yaralanma, ciddi enfeksiyon, ateş veya ameliyat gibi durumlarda doz ihtiyaçlarınız değişebilir. Doktorunuza danışmadan kullandığınız Repaglinid dozunu değiştirmeyiniz.

Repaglinid’i doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe yemek yemeden önceki 30 dakika içerisinde veya yemekle birlikte; bir bardak dolusu su ile beraber bütün olarak alınız. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Eğer bir öğün atlarsanız Repaglinid dozunu almayınız. Bir sonraki öğününüzü bekleyiniz. Repaglinid’in alımından sonra yemek yenmesi gerekir.

Hipoglisemiye (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) yol açabilecek kadar kan şekerinizin aşırı düşmesine izin vermeyiniz. Aşırı stres, öğün atlama, çok fazla egzersiz yapma, alkol kullanımı hipoglisemiye yol açabilir.

Düşük kan şekeri seviyesinin (hipoglisemi) belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl farkına varabileceğinizi bilmelisiniz. Kandaki şeker seviyesinin düşmesine karşın yanınızda her zaman bir şeker kaynağı bulundurunuz. Bunlar portakal suyu, şekerli jel, şeker veya süt gibi yiyecek ve içecekler olabilir. Ağır hipoglisemi bilinç kaybına, nöbetlere veya ölüme yol açabilir. Besin alamaz duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi durumunda hastanede acil tedavi gereklidir.

Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmek için kan şekerinizi evde ölçmeniz gerekebilir. Doktorunuz tarafından da düzenli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekebilir. Bu nedenle doktorunuz ile planlamış olduğunuz randevularınızı kaçırmamanız ve ihmal etmemeniz önemlidir.

Repaglinid diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren komple bir programın yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uyunuz. Bu faktörlerden herhangi birindeki farklılık kan şekeri seviyesinde değişime yol açabilir.

Maksimum faydayının sağlanabilmesi için Repaglinid’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız, ancak sadece yemek yemeye hazır olduğunuzda ilacınızı alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Repaglinid’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: açlık, mide bulantısı, iç daralması, soğuk terleme, güçsüzlük, halsizlik, uyuşukluk hali, bilinç kaybı ve koma.
Novonorm (Repaglinid) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol kan şekerinizi düşürebilir ve diyabet tedavinize engel olabilir.
Novonorm (Repaglinid’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, soğuk algınlığı veya grip belirtileri;

ishal, mide bulantısı;

sırt ağrısı;

baş ağrısı;

eklem ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Novonorm (Repaglinid) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer gemfibrozil (Lopid) veya itrakonazol (Funit, Itraspor, Itraxyl, Sporex, Sporanox) da kullanıyorsanız Repaglinid’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

Kan şekerini yükselten diğer ilaçlarla birlikte Repaglinid kullanıyorsanız hiperglisemi (yüksek kan şekeri) durumunun oluşma riski yükselebilir. Kan şekerini yükseltebilecek ilaçlar:

izoniazit (I.N.H Tablet);

idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Flubest, Fludex, Flutans, Fludin, Flupamid, İndapen, İndurin, İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldactone); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu), vb.];

fenotiazinler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan); vb. ];

doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo); vb.];

hormon tedavisi;

zayıflama hapları.

Kan şekerini düşüren diğer ilaçlarla birlikte Repaglinid kullanıyorsanız hipoglisemi (düşük kan şekeri) durumu oluşma riski yükselebilir. Kan şekerini düşürebilecek ilaçlar:

salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab); vb.];

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin) ];

non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec ,Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); metamizol sodyum (Adepiron, Andolor, Devaljin, Novalgin); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.];

ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Apo – Capto, Kapril, Kaptoril); kinapril (Acuitel); fosinopril (Monopril); enalapril maleat (Enalap, Renitec, Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl, Rilace, Acerilin); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Delix Protect, Blokace, Blokace Plus); silazapril (İnhibace, İnhibace Plus); trandolapril (Gopten), vb. ].

Bu liste Repaglinid ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Repaglinid ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Novonorm (Repaglinid’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Repaglinid’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Novonorm Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Novonorm Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Novonorm Tablet 'in asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Novonorm Tablet 'in sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.» Novonorm Yan Etkileri - www.ForumZirve.Net

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
etkileri, novonorm, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:07.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : ForumZirve
 

Sosyal paylaşım platformu olan ForumZirve.Net sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan ForumZirve.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, ForumZirve.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

www.ForumZirve.Net © 2011-2016
Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv