ForumZirve.Net, Forum, Forum Sitesi, Forumlar

Forum KayıtForum Kayıt ForumForum OyunlarOyunlar MesajlarMesajlar GruplarGruplar Üye GruplarıYönetim ZirveFM DinleZirveFM TwitterTwitter FacebookFacebook İletişimReklam Ver
 
Forum Forumlar Forum Sitesi Forum Grup Forum Albüm Forumları Okudum
Go Back   ForumZirve.Net - Forum, Forumlar, Forum Sitesi Sağlık Genel Sağlık Konuları İlaçlar

Efikas MR Yan Etkileri

 İlaçlar forumunda yer alan Efikas MR Yan Etkileri konusu, Efikas MR Yan Etkileri Efikas MR Yan Etkileri Efikas MR Tablet İlaç Etken Maddesi: Gliklazid İlaç Marka İsmi: Efikas MR Tablet Efikas MR (Gliklazid) Nedir? Gliklazid sülfonilüre grubu ilaçlardan biridir. ...


Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 11-Ocak-2012, 09:29   #1 (permalink)
UYARI:
Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~
Doğru Efikas MR Yan Etkileri

Efikas MR Yan Etkileri

Efikas MR Tablet
İlaç Etken Maddesi:
Gliklazid
İlaç Marka İsmi:
Efikas MR Tablet
Efikas MR (Gliklazid) Nedir?


Gliklazid sülfonilüre grubu ilaçlardan biridir. Kandaki şeker seviyesinin kontrolüne yardımcı olur. Gliklazid pankreas adacıklarındaki beta hücreleri tarafından üretilen insülin salgılanmasını arttırır.

Gliklazid aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

tek başına diyetin yeterli olmadığı tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) olguları.

Gliklazid burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Efikas MR (Gliklazid) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Düşük kan şekeri seviyesinin (hipoglisemi) belirtilerini ve bu belirtilerin nasıl farkına varabileceğinizi bilmelisiniz, bunlar; açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme ve mide bulantısı. Yanınızda kan şekerindeki düşüşe karşı bir parça sert şeker veya glikoz tabletler bulundurunuz. Yapay tatlandırıcılar böyle bir durum için uygun değildir. Ağır hipoglisemi bilinç kaybına, nöbetlere veya ölüme yol açabilir. Besin alamaz duruma gelmenin de eşlik ettiği ağır hipoglisemi durumunda hastanede acil tedavi gereklidir.

Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz. Bunlardan herhangi birindeki aksaklık kan şekeri seviyenizi değiştirebilir.

Doktorunuz ile görüşmeden kullandığınız Gliklazid’in dozunu değiştirmeyiniz. Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol kan şekerinizi düşürebilir ve diyabet tedavisini engelleyebilir.
Efikas MR (Gliklazid) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Gliklazid kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

böbrek hastalığı;

karaciğer hastalığı;

tiroid hastalığı;

tip 1 diyabet;

ciddi bir enfeksiyon, hastalık veya yaralanma;

ameliyat ihtiyacı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Gliklazid kullanamayabilirsiniz ya da Gliklazid’i kullanımınız süresince bazı doz ayarlamalarına veya özel gözetim ve denetimlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
Gebelik ya da Emzirme Döneminde Efikas MR (Gliklazid’i) Kullanabilir miyim?

Gliklazid'in gebelik döneminde kullanımı önerilmez. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Gliklazid anne sütüne geçebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan Gliklazid’i kullanmayınız.
Araç ve Makine Kullanırken Efikas MR (Gliklazid’i) Kullanabilir miyim?

İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşuracağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.
Efikas MR (Gliklazid’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Gliklazid’i tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Kullanım direktiflerini anlamadıysanız doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Tablet formdaki ilacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tabletleri kırmayınız, parçalamayınız, çiğnemeyiniz.

Maksimum faydanın sağlanabilmesi için Gliklazid’in düzenli şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle ilacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.

Doktorunuz ile görüşmeden kullandığınız Gliklazid dozunu değiştirmeyiniz.

Hekiminiz kan şekeri seviyenizin düzenli kan veya idrar tahlilleri ile takip edilmesini isteyebilir.
Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.
Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Gliklazid’in doz aşımı belirtilerinden bazıları; açlık, mide bulantısı, huzursuzluk, soğuk terleme, güçsüzlük, halsizlik, uyuşukluk hali, bilinçsizlik ve komadır.
Efikas MR (Gliklazid) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Diyetinize, ilaç tedavinize ve rutin egzersizlerinize sıkı şekilde uyunuz. Bunlardan herhangi birindeki aksaklık kan şekeri seviyenizi değiştirebilir.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol kan şekerinizi düşürebilir ve diyabet tedavisini engelleyebilir.

Eğer bir operasyon veya ameliyat geçirecekseniz Gliklazid kullandığınızı doktorunuza ya da dişçinize bildiriniz.

Doktorunuzla görüşmeden diğer reçeteli, reçetesiz ilaçlar ya da vitaminler, zayıflama ilaçları, alerji ilaçları, ağrı veya soğuk algınlığı ilaçları, mineraller, bitkisel ürünler kullanmayınız.
Efikas MR (Gliklazid’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz ilacı kullanmayı durdurunuz ve acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi durumlardan herhangi birine sahipseniz Gliklazid kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuzu arayınız:

hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altında olması);

hepatit*; (*hepatit: Çoğu zaman virüs kaynaklı bir enfeksiyon, bazen de zehirli maddelere bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer iltihabı. );

anemi (kansızlık);

trombositopeni.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar;

bulantı, kusma;

mide – bağırsak şikayetleri, hazımsızlık;

ishal, kabızlık;

baş ağrısı.

Düşük kan şekeri seviyesinin belirtilerine aşikar olmalı ve bu gibi durumların tedavi yöntemlerini bilmelisiniz. Ailenizin ve yakınlarınızın da acil durumlarda size nasıl müdahale edeceklerini bildiklerinden emin olunuz.

Düşük kan şekeri durumu çok fazla Gliklazid alındığında, öğün atlandığında veya ertelendiğinde, çok fazla egzersiz yapıldığında, kusma ve ishalli hastalık dönemlerinde, diğer farklı ilaçların kullanımıyla, alkol kullanımından sonra ve diğer birtakım durumlarda meydana gelebilir. Düşük kan şekeri olaylarının tedavisi için yanınızda şeker, çikolata, meyve suyu, glikoz tabletleri bulundurunuz. Yapay tatlandırıcılar böyle bir durum için uygun değildir.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.
Efikas MR (Gliklazid) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Eğer aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Gliklazid kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

salisilatlar [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin vb.); sülfasalazin (Salazopyrin EN – tab) vb.];

doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb.].

pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];

beta adrenerjik blokörler [atenolol (Apo – Atenol, Tensidif, Tensinor, Atexal, Nortan); karvedilol (Carvexal, Coronis, Kinetra, Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Problok, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); asebutolol (Prent); bisoprolol fumarat (Concor, Lodoz); esmolol hidroklorür (Brevibloc); oksprenolol hidroklorür (Trasicor); pindolol (Apo-Pindol, Visken) vb.].

sülfonamid grubu ilaçlar (Bactrim, Metoprim, Septrin);

MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect Tablet); selejilin hidroklorür (Moverdin)];

fenotiazinler [klorpromazin hidroklorür (Largactil); tioridazin (Mellerettes, Melleril); trifluoperazin (Stilizan) vb.].

Bu liste Gliklazid ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Gliklazid ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
Efikas MR (Gliklazid’i) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Gliklazid’i oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Efikas MR Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Efikas MR Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Efikas MR Tablet'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Efikas MR Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.» Efikas MR Yan Etkileri - www.ForumZirve.Net

  Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Yukarıdaki Konuyu Aşağıdaki Sosyal Ağlarda Paylaşabilirsiniz.

Etiketler
efikas, etkileri, yan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:57.

Forum Künyemiz
Uyarı

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2011 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0
Açılış Tarihi : 05.12.2011
Kuruluş Tarihi : 20.11.2011
Hazırlayan & Tasarlayan : ForumZirve
 

Sosyal paylaşım platformu olan ForumZirve.Net sitemizde, kullanıcılar 5651 sayılı kanunun ilgili maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan sorumludur, kullanıcı kaynaklı herhangi bir durumdan ForumZirve.Net sitesi sorumlu değildir. Tüm hukuksal bildirimleriniz/sorunlarınız/istekleriniz ve şikayetleriniz için İletişim panelinden bizlere ulaşabilirsiniz, ForumZirve.Net yönetimi en geç "3" iş günü içerisinde dönüş yapacaktır. Platformumuz; kişilik ve telif hakları korunumu, illegal paylaşım ve korsanla mücadele konusunda yetkililere yardımcı olmayı ilke edinmiştir.

www.ForumZirve.Net © 2011-2016
Forum, Forumlar, Forum Sitesi, Etiket, Sitemap, Arşiv