Etiketlenen üyelerin listesi


Alt 06 Temmuz 2018, 22:20   #1
Durumu:
Çevrimdışı
Bella
Orgeneral
ÜYE BİLGİLERİ ZİYARETÇİLERE KAPALIDIR
Dünyayı değiştiremiyorsan dünyanı değiştir.
Standart Köpek Balığı Nedir? Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Köpek Balığı Nedir? Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Köpek Balığı Nedir? Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri Nelerdir?


köpek balığı özellikleri , köpek balığı türleri , köpek balığı nedir , animal , hayvanlar alemi , hayvan sevgisi


Forum Zirve - Prestijli Genel Forum Sitesi
forumzirve


Bütün köpekbalıkları insanın gözünü korkutan birer dev değillerdir, bununla beraber bazıları için korkunç kelimesi dahi zayıf düşer. Uzunlukları da 60 santimle 18 metre arasında oynar. Köpek balıklarına dünyanın hemen her tarafındaki okyanus sularında rastlıyoruz, fakat çok soğuk denizlerde ender olarak bulunurlar. Bazı türler tropikal nehirlerin tatlı sularına sokulurlar. Üçü, dördü Orta Amerika ile Tayland’daki tatlı su göllerinin yerlilerindendir.

Köpekbalıkları etçildirler, bazıları ise son derece yırtıcıdır. Çoğu canlı yavru doğurur, fakat bir kısmı boynuzumsu mahfazası olan yumurtalar yumurtlar. Yumurtaların döllenmesi daima vücudun içindedir. Köpek balıklarının şaşılacak kadar çok sayıda çeşidi vardır: 235 türü bilinir. Şimdi sizlere en popüler olanlarını aktarmak istiyorum.

Gök Köpekbalığı: Grimsi mavi sırtı ve beyazımsı karnı olan pamuk balığı veya öbür adıyle gök köpekbalığı gruptaki en iri türdür. 7-8 metre uzunluğundadır. Manş denizi kadar kuzeylere çıkar. Ufaklarının bu sularda tembel tembel yüzdüğü görülür. Bu köpekbalığı son derece güçlüdür. Bir denizaltıdan hızlı yüzer. Canlı yavru doğurur. Dişiler mayıs veya haziran ayında 30 kadar yavru dünyaya getirirler.

Kaplan köpekbalığı: Kaplan köpekbalığı bütün dünyadaki tropikal denizlerde bulunur ve yazın mutedil denizlere de girer. Halk dilindeki kaplan adının, pis-boğazlığı ile tırpan şeklindeki dişlerinden mi, yoksa gençlerinin deri-sini süsleyen çizgilerle lekelerden mi ileri geldiği belli değildir. Her ne olursa olsun, kaplan köpekbalıkları bazı bölgelerde en tehlikeli köpek-balığı türü sayılır ve hele Avustralya çevresinde insan avcısı olarak tanınırlar.

9 metre uzunluğunda kaplan köpekbalıkları çok duyulmuştur, fakat ortalaması 5,5 metreyi geçmez. Bu köpekbalıkları doğdukları zaman 45 santim uzunluğundadırlar.

Kaplan köpekbalıkları’nın pisboğazlığı meşhurdur. Küçük yengeçlerden dev deniz kaplumbağalarına ve başka iri köpekbalıklarına varıncaya kadar ele geçirebildikleri her türlü canlıyı yerler.

Öz Köpekbalıkları: Batı Atlantiğin Mustelus ve Doğu Pasifiğin Mustelus californicusu, 150 ve 75 santim uzunluğunda küçük köpek balıklarıdır. Açık denize çıkmayıp genellikle kıyılara yakın sularda dolaşırlar. Her iki tür en çok yengeçler ve ıstakozlarla beslenirler. Bulunca çöple de yetinirler. Öz köpekbalıklarının altı sıra yassılmış dişleri vardır. Görünüşlerine bakılırsa, bu dişler, öbür köpek balıklarının daha sivri dişleri gibi etleri parçalayacak yerde, yiyecekleri ezmeye yararlar.

Çekiç Kafalı Köpekbalığı: Çekiç balığın balıklar arasında rastlanan en garip kafalardan sahibidir. Kafatası iki geniş çıkıntı şeklinde yassılmıştır: Gözlerle burun delikleri, bunların ta ucunda yer almıştır. Bu garip tertibin faydasını kimse izah edememiştir. Bununla beraber, bu organların bir-birine uzak olarak yer almasının, balığın, aylarının ve düşmanlarının yerini daha kesin olarak tayin etmesine yaradığını ileri sürenler olmuştur.

Çekiç balığının yiyeceği çeşitli balıklardan, kendi türünden ve başka köpek balıklarından, tırpana’lardan ve vatoz’lardan meydana gelir. insanlara saldırdığı da çok duyulmaktadır. Bu köpekbalıkları oldukça iri olduklarından çok tehlikeli olabilirler. Çekiç balıkları Birleşik Amerika’nın Atlantik kıyılarında ve Batı Hint adalarında derileri ve karaciğerlerinin yağı için çok avlanırlar.Canavar balığı: Canavar balığının bir adı da «insan avcısı» dır. Bütün köpekbalıklarının en tehlikelisi olduğuna göre, bu tür her iki adına da layıktır. İnsanları sakat hale getirdiği veya öldürdüğü yetmiyormuş gibi, ortada sebep yokken küçük sandallara saldırdığı da görünmektedir. Pisboğazlığından, emniyette olan pek az canlı vardır. Canavar balıklarının midesinde, çok defa bütün halde olmak üzere ayı balıkları, foklar, deniz kaplumbağaları, başka köpekbalıkları, ton balıkları ve başka türleri bulunmuştur.

Bazı dillerde adı beyaz köpekbalığı olan canavar balığı, bütün dünyadaki ılımlı ve sıcak okyanuslarda yaşar ve bazı bölgelerde sık sık karalara sokulur. Ele geçen bir canavar balığı 11 metre uzunluğundaydı, fakat ergin dişiler genellikle 450 santimi geçmezler. 6 metrelik bir canavar balığı ise 3 500 kilo ağırlığındaydı.

Sapan balığı: Sapan balığı, her şeyden önce, çok kere vücudunun geri kalan kısmından daha uzun olan kuyruk yüzgecinin üst lobuyle dikkati çeker. Bundan, aylarını yakalamakta yararlandığı tahmin edilmektedir. Bir balık sürüsü görünce kuyruk yüzgeciyle suları kırbaçlaya kırbaçlaya balıkların etrafında yüzmeye başlar. Ürken balıklar bu durumda çok kere sıkışık bir kitle halinde bir araya toplaşırlar. O zaman da sapan balığı ağzını ardına kadar açarak saldırıya geçer. Bazen bu aylarda iki, üç sapan balığının işbirliği ettiği görülür. Zekası sebebiyle bazı dillerde sapan balığı’na «deniz tilkisi» de denilir.

Sapan balığı, Akdeniz’de en yaygın köpekbalıklarındandır. Atlantik ve Pasifik okyanuslarında da boldur. Uzunluğu, yarısı kuyruk yüzgeci olmak üzere 5 – 6 metreyi bulur. Sırtı ile yanları lacivert, karnı beyaz noktalı veya lekelidir. Dişileri 90 santim uzunluğunda 2- 4 yavru doğurur.

Balina Köpekbalıkları: Bir memeli hayvan ile bir balık adının birleşmesi apayrı iki hayvan arasındaki belirli bir benzerlikten ileri gelir. Balina köpekbalıkları balinaların küçük türleri kadar iridirler: 12-18 metre uzunluğundadırlar ve gene onlar gibi, suyla yutulduktan sonra bir filtre sistemi vasıtasıyla alakonan küçük avlarla beslenirler. Balina köpek balıklarının süzgeci, solungaç yarıklarının her birine bağlı bir ipçik ağı, balinalarınki ise damağa bağlı çubuklardır.

Gezgin Balina Köpekbalığı: İkinci balina köpekbalığı’na bazı dillerde «hacı» veya «gezgin balina köpekbalığı denilir, Köpek balıklarının «İsuridae» ailesiyle akraba olan «Cetorhinidae» ailesini meydana getirin. ilk sırt yüzgecinin daha önde oluşuyla öbür balina köpekbalığından ayrılır. Bir başka ayrılığı da, solungaç yarıklarının kafasının etrafını çevirerek boğazının altında hemen hemen birleşmeleridir. Bu tür daha çok soğuk sulara ve özellikle Kuzey Atlantiğe rağbet eder.

Mahmuzlu camgöz: Mahmuzlu camgöz, gerek Atlantik Okyanusunda, gerekse Akdeniz’de ve kollarında en yaygın türdür. Uzun yapılıdır. Kafası yassı ve ucunda yuvarlanmış, göğüs yüzgeçleri çok büyük, karın yüzgeçleri ufaktır. Uzunluğu 1 metreyi, ağırlığı 10 kiloyu geçmez. Bilimsel adı «Centrophorus granulosus» olan bir akraba tür de Akdeniz’de iyi bilinir.

Dikenli Köpekbalıkları: Bu köpekbalıkları, halk dilindeki dikenli köpekbalığı adlarını, dikenleri veya mahmuzları oluşuna borçludurlar. Şimdiye kadar gördüğümüz köpekbalıklarından, anüs yüzgeçlerinin olmayışıyla da ayrılırlar. Hepsi canlı yavru doğurur. Hiç biri tehlikeli değildir.

Camgözgiller (Squalidae) ailesine giren dikenli köpekbalıklarının üst yüzgeçlerinin önünde bir dikenleri vardır. Bunlar genellikle küçük boydaki köpekbalıklandır: Uzunlukları 150 santimi geçmez. Dişleri de ufak ve iki çenede farklıdır. Renkleri sırtlarında biteviye gri, karınlarında beyazımsıdır. Küçük -deniz hayvanlarını avlarlar.

  Alıntı

Alt 14 Temmuz 2018, 11:16   #2
Durumu:
Çevrimdışı
ÜYE BİLGİLERİ ZİYARETÇİLERE KAPALIDIR
Standart Cevap: Köpek Balığı Nedir? Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Beslenmelerine göre üç gruba ayrılırlar.

Serbest yüzen deniz canlılarıyla beslenenler: Hexanchub, Lamnidae, Alopias, Carcharhinidae, Squalidae, Somniosus

Tabanda yaşayan deniz canlılarıyla beslenenler: Heterodontida, Scyliorhinidae, Triakidae, Oxynotidae, Echinorhinidae, Pristiophoridae, Squatinoidei

Planktonla beslenenler: Dev köpek balığı (Cetorhinus maximus), balina köpekbalığı (Rhincodontidae)


  Alıntı

Alt 25 Ekim 2018, 11:24   #3
Durumu:
Çevrimdışı
cihanarmgan
Acemi Er
ÜYE BİLGİLERİ ZİYARETÇİLERE KAPALIDIR
www.forumzirve.net
Standart Cevap: Köpek Balığı Nedir? Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Elinize emeğinize sağlık gerçekten paylaşım için çok teşekkür ederim.

  Alıntı

Etiketler

köpek balığı nasıl ürer


« önceki Konuya git | sonraki Konuya git »

Şuan Bu Konuyu Görüntüleyenler : 1 (Üye: 0, Misafir: 1)
 

Seçenekler
Stil

Yukarı Git