Forum Zirve

Forum Zirve (http://www.forumzirve.net/)
-   Göz Sağlığı (http://www.forumzirve.net/goz-sagligi/)
-   -   Göz sağlığı için ne yenmeli? (http://www.forumzirve.net/goz-sagligi/847-goz-sagligi-icin-ne-yenmeli.html)

FLaMeNG 18 Eylül 2018 15:18

Göz sağlığı için ne yenmeli?
 

Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, göz sağlığı ve göze iyi gelen doğal ürünler hakkında bilgi verdi. Gözleri korumanın en kolay yollarından birinin doğal besinlerden geçtiğini hatırlatan Doğan, “Yaz sıcaklarının başladığı şu günlerde göz sağlığımız için vücudumuzun düzenli olarak alması gereken vitaminler var. Göz sağlığımız için büyük önem taşıyan vitaminlerin başında A, E, C ve B2 vitaminleri, Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile çinko, magnezyum gibi minareler geliyor. Uzmanlar, ağızdan hap olarak alınan vitaminlerin vücutta birikerek bazı hastalıklara yol açtığının altını çiziyor. Bunlardan en önemlisi, beyin etrafındaki sıvının artışı ve göz sinirine bu sıvının yaptığı basınç ile görme kaybının meydana gelmesidir.” dedi.

A vitamininin yeterli miktarda tüketilmesinin başta gece körlüğü, olmak üzere makula dejenerasyonu (sarı nokta) ve katarakt oluşumunu geciktirdiğini anlatan Doğan, “E vitamini açısından zengin olan ayçiçeği çekirdeği, badem ve fındığın günün her saatinde rahatlıkla tüketebileceğimiz besinler arasında yer alıyor. Ayrıca makula dejenerasyonunun (sarı nokta) önlenmesinde E vitaminin oldukça etkilidir.” ifadelerini kullandı.

Doğan, göze iyi gelen doğal ürünlerden bazılarını şöyle açıkladı: Ispanak: Göz sağlığı için mucizevî etkileri olan ıspanak, içerdiği lutein ve zeaxanthin adlı doğal antibiyotikler ile görme bozukluklarına karşı etkili olmaktadır. Aynı zamanda yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı da gözlerimizi korurken doğal güneş gözlüğü olarak güneşten gelen zararlı mavi dalgaları da filtrelemektedir.
Patates: Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonrasında A vitamini açısından zengin bir besin olan patatesin ise katarakt riskini düşürebileceği gözlemlenmiştir. Buğday ise özünde bulunan E vitamini ile yaşa bağlı göz bozulmalarını önleyip tıpkı patates gibi katarakt riskini azaltmaktadır.

Somon: Retina ve gözün dış bölümünde bulunan önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit, göz sağlığını korumak için düzenli olarak alınması gereken vitaminlerdendir. Dokosaheksaenoik asit daha çok somon, uskumru, sardalye gibi soğuk su balıklarında bulunmaktadır.

Kırmızı ve yeşil biber: Kırmızı ve yeşil biber ile turunçgiller de C vitamini açısından zengin olan besinlerdendir. Diyabet hastalarının gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almaları gerekmektedir. Çünkü C vitamini şeker hastalığının sinirler ve damarlar üzerindeki olumsuz etkilerini ve bırakacağı hasarı önlemektedir.

Ay çekirdeği, badem, fındık: E vitamini açısından zengin olan ayçiçeği çekirdeği, badem, fındık günün her saatinde rahatlıkla tüketebileceğimiz besinler arasında yer almaktadır. Makula dejenerasyonunun (sarı nokta) önlenmesinde E vitamini oldukça etkilidir.”

KAYNAK: CİHAN


Saat: 12:16

vBulletin® İle Oluşturulmuştur
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Google Authenticator verification provided by Two-Factor Authentication v1.1.0 (Free) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.
Tasarım ve Kodlama Kronik Depresif